top of page

Ahmet Kocamaz


10 yılı devirmiş bir Fintek’in kurucusu ve genel müdürüyüm. Yeni teknolojileri takip etmek ve sürekli lider olma zorunluluğu beni ve ekip arkadaşlarımı oldukça yormuştu. Şehrin koşturmacasından kaçmak ve işimle ilgili almak istediğim stratejik kararları için özel bir zaman yaratmak istiyordum.

Hemen her yıl ailecek mavi yolculuk yaparız fakat bu yolculuklar düşünmek ve karar vermek için yeterli imkanı vermiyor. Bu nedenle Murat’ın yelkenlideki liderlik koçluğuna katıldım.


Yelkenli terminolojisini ve kullanmayı biraz biliyordum. Hem güzel vakit geçirmek hem de kendime zaman ayırmak hedefiyle geziye katıldım. “Gezi” diyorum ama bunun bir gezi olmadığını anlamam uzun sürmedi. Bir eğitim de değildi bu. Sanırım en doğru kelime “deneyim” olacak.


Üç günlük yönetici koçluğu pratiğimizde çalıştığımız başlıklar “Öğrenme”, “Yetkilendirme”, ve “Hedefe ulaşma”. Yelken terminolojisinde, öğrenme bölümünde kişisel ve sosyal farkındalık, nefes alma teknikleri, düşünceyi yönetme ve problem çözmek üzerine yoğunlaşırken yetkilendirme kısmında ise iletişim, denge, güç, karar verme üzerinde çalışma yaptık. Yelkenli tekne seyrinde işin doğasında olan zik zaklar çizerek hedefe ulaşmayı iş hayatında kontrol edemeyeceğimiz çevresel faktörler alegorisi olarak alıp; kendi kendini yönetme, verimlilik, stres yönetimi ve dayanaklılık olarak değerlendirdik.


İnsanlar için en iyi öğrenme yolunun deneyimlemek olduğu kanıtlanmış bir gerçek. Bir yelkenlide seyretmek de bana pek çok farklı olguyu kısa sürede deneyimleme fırsatı verdi. Neler mi? Hızlı karar almanın önemi, kararlarında pişman olmadan hep ileriye bakmak ve daha doğru karar vermeye çalışmak, beklenmedik durumlar ile başa çıkabilmek. Örneğin lombozun (kamara penceresi) rüzgarda kilidi kırılınca ikame çözümler bulmamız gerekti. Rüzgarın hızı hava tahminlerinin üzerine çıkıp fırtına seviyesine yaklaşınca en yakın doğal limanı bulup girmeyi başardık. Bu sırada bazılarımız yelkenlinin idaresini yaparken bazılarımız harita ve dürbün kullanarak limanın ağzını tespit etti.


Bu üç günlük deneyimin sonunda, kendime sakin zamanlar yarattım, almak istediği kararları aldım (kabul ediyorum, bir kısmını eve dönüş yolunda aldım), liderlik ile ilgili iş hayatında öğrenemediğim pek çok yeni şey öğrendim.

Murat ile Boom Yelkende liderlik koçluğunu deneyimlemenizi mutlaka tavsiye ediyorum.

 

Comments


bottom of page