top of page

Eren Serçe

ortalama puan 4 5 üzerinden, toplam 150 oy, Tavsiye ediyorum
Eren Serçe

Global bir şirketin satış müdürü ve genel müdürü olarak, Türkiye'deki uzun vadeli stratejik yatırımımızın satışlarından, kârlılığından, operasyonlarından ve hizmetlerinden ve geliştirilmesinden ve uygulanmasından sorumluyum.
Zaman zaman özgürce düşünmek, performansımı değerlendirmek, kişisel envanterimi çıkarmak ve sorunlarıma yeni, farklı bir bakış açısı kazandırmak için alana ihtiyaç duyuyorum.

Murat ve onun yelkenli teknedeki liderlik koçluğu programı tüm ihtiyaçlarımı karşıladı. Üç gün boyunca birlikte yelken açmak tam da ihtiyacım olan şeydi.

Rol yapma oyunumuz, yelkenli tekne ve güvenlik kurallarını ve yelken terminolojisinin temellerini tanımakla başladı. Kaptan olarak Murat bana herkesin gemide, demirlemede, demirlemede ve hatta kadırgada yemek hazırlarken oynadığı önemli rolü öğretti.

Murat, mürettebatın daha iyi iş çıkardığını, daha çok çalıştığını, zorlukların üstesinden geldiğini, işlerini önceden gördüğünü ve mutlu olduklarında kaptana yardım ettiğini söyledi. Karar verme sürecine dahil olduklarında daha mutlu olduklarını, emirlerin nedenlerini anladıklarını ve olması gerekeni istedikleri gibi yapma özgürlüğüne sahip olduklarını. Bunun hem kaptan hem de mürettebat olmakla ilgili olduğunu anlıyorum. Bir organizasyondaki her pozisyon, hedefimize yelkenli bir tekne ile gitmek gibi hedeflere ulaşmak için önemlidir.

Murat, organizasyonların nasıl tekneler gibi olduğuna dikkat çekti ve anlattı. Lider kaptan, ekibi ise mürettebattır. Bir geminin kaptanı olarak, neredeyse sınırsız yetkiye sahip olmak, ancak bu yetkiyi akıllıca kullanmak gerekir. Rüzgara yakın seyrederken ve tramola şeklinde bir manevra gerçekleştirirken, mürettebatın her bir üyesi çok önemli bir rol oynar ve kesin bir şekilde, hızda, otomatik olarak gerçekleştirmek zorundadır. Sadece kaptanın söylediğini yaparlarsa, tekne olması gerektiği gibi çalışmayacak veya güvensiz bile olabilir.

Bu üç günlük koçluk programında ayrıca yelkenlide yaşamayı, kıt kaynakları kullanmayı, nispeten küçük bir kadırgada yemek hazırlamayı, demirliyken uzun yürüyüşler ve sohbetlerin felsefesini öğrendim ve berrak denizlerde yüzmenin tadını çıkardım.

Üç günlük harika bir zihin temizliği, hedef belirleme, satış koçluğu, denizciliğin temellerini öğrenme ve en üst düzeyde beden ve zihin tazeleme deneyimiydi.

Herhangi bir organizasyondaki liderlere, Murat ile birlikte bu olağanüstü liderlik programını kendileri için denemelerini şiddetle tavsiye ediyorum.

bottom of page