top of page

İbrahim Durak

average rating is 4 out of 5, based on 150 votes, I would recommend
İbrahim Durak

35 Yıllık bir yazılım sektörü deneyimim var. Bunun çok az bir kısmı profesyonel olarak geçti. Genelde hep zaten dümende olan risk alan ve karar veren tarafta oldum. Bunu yaparken hep en önem verdiğim şey ekip ve takım olmaktı. Ülkemizde malum 10 yılda bir tekrar eden krizlerden etkilenmeden gemiyi fırtınalardan koruyup sağ salim limana ulaştırmaktı. İş hayatında benim pozisyonumda olup ekip ile nerede bir arada olmak isterseniz derseniz size bir teknede 1 hafta zaman geçirmenizi öneririm.

İş hayatının stresinden çok farklı olan ekibi bir takıma çevirmede çok yararlı olacağını düşündüğüm bir zamanı kendinize ve ekibinize mutlaka ayırmanızı öneririm.
Tüm bunları tabi Murat ile birlikte yaşamak. Şirket kurup yönetmek ve profesyonel iş deneyimi, kısaca aynı dili konuşmak . Onun tekne ve deniz ile olan bağını ve uyumunu gözlemlemek daha önemlisi bunun bir parçası olmak tarif edilemez bir süreç. Hiç bir işi sonraya bırakmadan her rotayı her hedefi ince ince planlamak. Yolda karşılaşılan her türlü zorlukta anında kararlar alarak ekipçe bunu uygulamak. Tüm bunlar gerçekten tam bir ekip ve takım çalışması gerektiren şeyler.

İş hayatı ile yelkenciliğin birbirine ne kadar benzediğini Kalimnos Limanından 18 Knot rüzgarda çıktığımızda anladım. Bir anda 14 metre yelkenlinin cenoa mandarına takılı kilidinin piminin çıkması ile ön yelken aşağı doğru inmeye başladı. Ben dümendeyken teknenin pruvasını rüzgara tutmaya çalışırken Murat hızlıca öne geçip 44 metrekare yelkeni denize düşmeden bir yandan baş istralyadan çıkartıp aynı anda katlamaya başladı. Dümeni otomatik pilota bağladıktan sonra cenoayı güvene alıp limana geri döndük. Balon mandarını elektrikli vinçe bağladıktan sonra Murat’ı yavaşça 20 metre yüksekliğindeki ana yelken direğine çektim. Yukarı kaçan cenoa mandarını aşağı çektikten sonra yedek bir kilitle tekrar cenoa yelkenini yukarı çektik. Bu kısacak deneyim bile bana şirketimi yönetirken karşılaştığım beklenmedik olayları ve aldığım aksiyonları hatırlattı.

Özellikle kendi teknemi almadan önce on gün boyunca altı Yunan adasını ziyaret edip, yelken açmak, limanlara yanaşmak, tornistana basmadan önce dingiyi kontörle almak, demir atıp kalabalık bir limana kıçtan kara yanaşırken koltuk halatlarını hazırlayıp arka platformdan iskeleye atlayıp rüzgarın yönüne koltuk halatlarını bağlayıp ayrılırken çözmek, önceden hava durumunu takip edip fırtınaya hazırlık yapmak, tekne içinde hazırlıkları tamamlamak gerçek bir deneyimdi.

Tüm bunların yanında deniz ve harika bir zaman geçirmekte tabii ki harika.
Boom Yelken ile liderlik koçluğunu deneyimlemenizi mutlaka tavsiye ediyorum.

bottom of page